wybierz język

NEWSLETTER
Wypełnij i kliknij Wyślij
WŁAŚCICIEL PORTALU

Dolnośląskie uzdrowiska
Dolny Śląsk znany jest ze swoich wód mineralnych od średniowiecza. Uzdrowiska przyciągały już w XVIII i XIX wieku licznych kuracjuszy z całej Europy. Usytuowanych zostało tutaj kilkanaście uzdrowisk o zróżnicowanych ofertach leczniczych.
Parki uzdrowiskowe

Parki i ogrody w miasteczkach uzdrowiskowych stanowią niewątpliwą ich ozdobę. Każdy z nich posiada swój charakter i urok. Park Zdrojowy oraz Norweski w Cieplicach Zdrój utrzymane są w romantycznym stylu angielskim i uchodzą one za najpiękniejsze parki zdrojowe w Polsce. 

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój leży w zachodniej części Ziemi Kłodzkiej na wysokości 400 m n.p.m. Obniżenie Kudowy, w którym położone jest miasto, to płaska kotlina otoczona z północnego-wschodu Górami Stołowymi, z południowego-wschodu Górami Orlickimi, a z południa Wzgórzami Lewińskimi. 

Świeradów Zdrój
Historia i tradycja miasta związana jest z tzw. “świętym źródłem”opisanym przez Leonarda Thurneyssera i Kaspra Schwenckfelda, jako źródło mineralne porównywalne w swej jakości do wód leczniczych kurortu SPA w Belgii lub na Węgrzech.
Jelenia Góra – Cieplice
Uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy, od 1976 w obrębie miasta Jelenia Góra, u zbiegu rzek: Kamiennej z Wrzosówką i Podgórną, leżące u stóp Karkonoszy z najwyższym szczytem Śnieżką 1602 m. n.p.m. ”Uzdrowisko Cieplice” Spółka z o.o. dysponuje bazą hotelową z 528 miejscami, rozmieszczoną w 6 pawilonach szpitalno-sanatoryjnych, Zakładem Przyrodoleczniczym i Pijalnią Wód Mineralnych. Uzdrowisko znajduje się na wysokości 350 m. n.p.m. Położenie uzdrowiska Cieplice Zdrój w Kotlinie Jeleniogórskiej u podnóża gór wpływa na specyficzny, podgórski, umiarkowany i silnie bodźcowy klimat.
 
Małe uzdrowisko leczące choroby reumatyczne i narządów ruchu. Wody siarczkowe i radoczynne. W pobliżu wsi średniowieczne grodzisko. Kościół Matki Boskiej Królowej Polski z XIV w., po przebudowie w XVIII w. na barokowy, renesansowe epitafia i nagrobki rycerskie, barokowe i rokokowe organy z XVIII w.
 
Dzisiejsza Polanica Zdrój to niespełna 7 tysięczna miejscowość uzdrowiskowa położona na wysokości 355-430 m n.p.m. Otaczające ją Sudety to góry niezbyt wysokie, lecz urzekające swą urodą, malowniczością oraz nieskalaną wielkim przemysłem czystością. Uzdrowisko położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy - Dusznickiej.
 
Lądek Zdrój położony jest w południowo - wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, która ograniczona jest od wschodu, południa i zachodu przez Czechy, a od północy przez Góry Sowie i Bardzkie. Lądek Zdrój położony jest na wysokości 420-510 m nad poziomem morza, w wąskiej kotlinie, wzdłuż rzeki Biała Lądecka oraz na okalających ją wzgórzach. Miejscowość jest podzielona w sposób naturalny na część miejską i zdrojową. W bezpośrednim otoczeniu uzdrowiska znajdują się niewielkie ale pięknie ukształtowane wzgórza z wieloma ścieżkami i trasami spacerowymi. Cała okolica porośnięta jest wspaniałymi okazami buków, wiązów górskich, modrzewi, jaworów, świerków i jodeł.
 
Jedlina Zdrój - zajmująca powierzchnię 17,5 km2 i licząca 5,4 tys. mieszkańców, jest miastem uzdrowiskowym o wspaniałym, wręcz bajkowym położeniu. Jedlina Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową położoną na wysokości ok. 500 m.n.p.m. w malowniczej dolinie pomiędzy zalesionymi wzgórzami Kobieli i Rzepiska leżącymi w pasmach Gór Wałbrzyskich i Sowich, na południowym zachodzie Województwa Dolnośląskiego. Poszczególne części miasta usytuowane są na wysokości 470 - 544 m n.p.m.- w uroczych, malowniczych kotlinach, otoczonych zalesionymi wzgórzami należącymi do Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich.
 
Uzdrowisko Duszniki Zdrój leży na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do Wrocławia. Duszniki położone są w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. W odległości 8 km od uzdrowiska na wysokości 750 m n.p.m. znajduje się rezerwat przyrody "Torfowisko pod Zieleńcem". Góry Orlickie tworzą jednolity zalesiony wał górski na wysokości 1000 m n.p.m. Zbudowane są głównie z granitów, łupków krystalicznych i gnejsów.
POLECAMY NA DZISIAJ
Brak Imprez w dniu dzisiejszym
PARTNERZY
WERSJE JĘZYKOWE:
© 2010 copyright - DOT.org.pl, email: redakcja@dolnyslask.info.pl    |    redakcja    |    napisz do nas    |    reklama w serwisie    |    patronaty medialne